Strona główna
ZróbMY laTO na bogato! Wakacje w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta
Akcja Lato dla dzieci w wieku szkolnym, zajęcia klubowe dla dzieci i młodzieży, warsztaty i ciekawostki on-line, zajęcia w Klubach Rodziców – stacjonarnie oraz on-line, realizacja ambitnych projektów społeczno-kulturalnych – Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta po raz kolejny udowadnia, że wakacyjne miesiące w mieście nie muszą być nudne dla nikogo, bez względu na wiek. Pod warunkiem, że jest to Nowa Huta.
Aż 26 tygodniowych turnusów zajęć w ramach Akcji Lato organizują w tym roku kluby Ośrodka Kultury, pomimo że zmuszone są sprostać wymogom sanitarno-epidemiologicznym, a z konieczności weźmie w nich udział mniejsza niż zazwyczaj liczba dzieci. W ramach organizowanych zajęć planują warsztaty plastyczne, cyrkowe, ekologiczne, fotograficzne i teatralno-filmowe, plenery malarskie, zajęcia muzyczne i ruchowe, gry i zabawy integracyjne, gry terenowe, wycieczki i zwiedzanie atrakcji w mieście. Oferta oddaje zróżnicowany charakter działalności poszczególnych placówek. W terminach nieobjętych Akcją Lato oraz tam, gdzie mimo najszczerszych chęci nie można zorganizować półkolonii, kluby starają się przygotować ofertę wakacyjnych zajęć - warsztatów i spotkań o różnorodnej tematyce. Pierwsze lata życia to niezwykle istotny czas dla rozwoju człowieka, a niemal każdy dzień niesie z sobą duże zmiany, dlatego placówki, zaangażowane w działalność Klubów Rodziców, starają się zrekompensować wiosenną przerwę w ich działalności, szykując stacjonarne spotkania dla rodzin również w wakacje. Klub Jędruś i Klub Dukat, oprócz zajęć na miejscu, kontynuują działalność wirtualnego Klubu Rodziców. A skoro już mowa o aktywnościach w Internecie to warto nadmienić, że placówki Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta utrzymują częściowo działalność wirtualną – kontynuują cykle spotkań z literaturą, cyrkiem, muzyką, plastyką oraz ciekawostkami z całego świata.
Instytut Pamięci Narodowej uroczyście ogłasza rozpoczęcie drugiej edycji Nagrody "Semper Fidelis"
Instytut Pamięci Narodowej uroczyście ogłasza rozpoczęcie drugiej edycji Nagrody „Semper Fidelis”. Zgłoszenia kandydatów przyjmujemy do 15 lipca 2020.
W 2019 roku Instytut Pamięci Narodowej ustanowił Nagrodę „Semper Fidelis” – coroczne wyróżnienie dla osób, instytucji i organizacji społecznych za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, których działalność publiczna pozostaje zbieżna z ustawowymi celami IPN.
Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, której przewodniczącym jest Prezes IPN. Nagroda ma charakter honorowy. W czasie uroczystości wręczenia nagród laureat otrzymuje pamiątkową statuetkę oraz dyplom. Jedna z przyznawanych nagród może zostać nadana pośmiertnie.
Ponowne otwarcie Centrum Praw Kobiet
Centrum Praw Kobiet to fundacja z 25-letnim doświadczeniem, która niedawno otworzyła swój oddział w Krakowie. Świadczymy bezpłatną pomoc prawą i psychologiczną kobietom doświadczającym przemocy. Fundacja pomaga, oferując wsparcie wszystkim kobietom, które tego potrzebują w zakresie pomocy prawnej, psychologicznej, socjalnej, asysty w sądzie, czy zapewnienia bezpiecznego schronienia. Centrum Praw Kobiet prowadzi również otwarte warsztaty edukacyjne i spotkania. W czasie epidemii koronawirusa można kontaktować się z nami: mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz telefonicznie: 780 079 988. Zachęcamy także do śledzenia naszego profilu na portalu Facebook (Centrum Praw Kobiet Kraków). Mimo obecnej trudnej sytuacji jesteśmy tu, by Ci pomóc.
Informacje o Centrum Praw Kobiet: https://cpk.org.pl/
Całodobowy telefon interwencyjny: 600 070 717
Kontakt z oddziałem krakowskim:
pon.-pt. 10.00-18.00
kom. 780 079 988
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W Gdyni! W Sopocie! Na całym świecie! Od 1. lipca startują zapisy na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki!
Wszystko w naszym życiu ma dwie strony: tę dobrą i tę złą. Nasza szklanka jest do połowy pełna lub do połowy pusta. W głównej mierze to od nas samych zależy, czy uśmiechniemy się do otaczającej rzeczywistości. Ta tegoroczna jest szczególnie trudna. W spotkaniach festiwalowych, ze względów bezpieczeństwa, będzie mogło uczestniczyć zdecydowanie mniej dzieci, niż w roku ubiegłym.
“Jest jednak dobra strona! Wszyscy możecie być z nami! - mówią organizatorzy - Część spotkań będziemy transmitować na Facebooku, organizując dodatkowe aktywności i konkursy. Nieważne, czy mieszkacie w Gdyni, w Starym Sączu, Poznaniu, Edynburgu, czy może Paryżu. Zapraszamy Was wszystkich”.
Możecie oglądać spotkania, zadawać pytania, brać udział w konkursach i wygrywać nagrody. Dla wielu dzieci mieszkających poza granicami Polski będzie to znakomita okazja do poznania polskich twórców. Dotrzemy także do młodych czytelników z ograniczeniami ruchowymi oraz do seniorów, którym zdrowie nie pozwala na podróże, ale którzy z drugiej strony ekranu chętnie zorganizują razem z wnukami domowe warsztaty.
Zapisujcie się na spotkania i warsztaty, zgłaszajcie swój udział w wydarzeniach on-line!
Lato z Krakowską Kartą Rodzinną w 2020 roku
Dzieci i młodzież legitymująca się ważną Krakowską Kartą Rodzinną zapraszamy do skorzystania, w okresie wakacji, tj., od dnia 1 lipca do 31 sierpnia 2020 r., z atrakcji przygotowanych przez Gminę Miejską Kraków i Partnerów Programu KKR 3+.
Bilety finansowane są przez Gminę Miejską Kraków, a niewykorzystane jednego dnia przechodzą na dzień następny.
W ramach akcji Lato z KKR będzie możliwość odbioru bezpłatnych biletów w 10 poniżej wskazanych miejscach:
1. Park Edukacji Globalnej –Wioski Świata (ul. Tyniecka 39)
W okresie wakacji w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w kasie będzie czekało 10 bezpłatnych biletów rodzinnych (2 osoby dorosłe + 3 dzieci - limit dzienny), uprawniających do korzystania z Parku Edukacji Globalnej przez jedną godzinę. W sumie podczas akcji – 440 biletów.
2. Park Rozrywki GOkidz (ul. Rzemieślnicza 20G)
W okresie wakacji, w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w kasie będzie czekało 5 bezpłatnych biletów (limit dzienny). Bilet upoważnia do korzystania z Parku Rozrywki przez jedną godzinę. W sumie podczas akcji – 220 biletów.
3. Park Trampolin GOjump (ul. Sikorki 23)
W okresie wakacji w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w kasie będzie czekało 5 bezpłatnych biletów (limit dzienny). Bilet upoważnia do korzystania z parku trampolin przez jedną godzinę. Uczestnicy zobowiązani są do zakupu specjalnych skarpet antypoślizgowych. W sumie podczas akcji – 220 biletów.
Otwarcie wystawy "TU rodziła się Solidarność" - Tarnów, 1 lipca 2020
Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” IPN przygotował wystawę plenerową, która 1 lipca 2020 r. zostanie otwarta w kilkunastu miejscowościach, m.in. w Tarnowie, a przez wakacyjne miesiące odwiedzi w sumie 53 miejsca w kraju. Uroczystość na tarnowskim Rynku rozpocznie się 1 lipca 2020 r. o godz. 12.
Ekspozycja zatytułowana „TU rodziła się Solidarność” obejmuje najważniejsze wydarzenia, które latem 1980 r. rozgrywały się w całym kraju. Fragment opowiadający o Małopolsce, o rodzącym się wielkim ruchu społecznym na ziemi tarnowskiej, sądeckiej i krakowskiej, przygotował Oddział IPN w Krakowie. Przypominamy instytucje i zakłady pracy, w których w od lipca do września 1980 r. powstawała „Solidarność”.
W uroczystości otwarcia wystawy na tarnowskim Rynku wezmą udział m.in. prezydent miasta Roman Ciepiela i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał.
Ekspozycja pozostanie w Tarnowie do 20 lipca 2020 r. Od następnego dnia będziemy ją prezentować w Nowym Sączu, a od 14 sierpnia w Krakowie.
Wybór Tarnowa na inauguracyjną prezentację wystawy w Małopolsce nie jest przypadkowy. To w tym mieście 1 lipca 1980 r. w Fabryce Obrabiarek „Ponar” (Zakłady Mechaniczne) rozpoczął się pierwszy w Małopolsce kilkugodzinny strajk solidarnościowy. Do protestów przyłączyły się następnie załogi Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego i Zakładów Azotowych w Mościcach, gdzie dwukrotnie doszło do przerwania pracy. Przełomowym okazał się strajk w Fabryce Silników Elektrycznych „Tamel”. 31 sierpnia 1980 r. utworzono tam pierwszą grupę inicjatywną nowego – niezależnego od komunistycznych władz – związku zawodowego. Wkrótce podobne struktury zaczęły się formować także w innych zakładach pracy.
Bezpiecznie nad wodą!
29 Czerwca to od 1927 r. Dzień Ratownika WOPR. Zaczynają się wakacje i wielu Krakowian przez sytuacje związaną z wirusem covid-19 wybierze urlop w Polsce. Dlatego szczególnie chcemy zaapelować do mieszkańców o rozsądek nad wodą. Zapraszamy do zapoznania się z infografiką. Stosowanie się do kilku drobnych zasad w niej zawartych, pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa nam samym i innym osobom wypoczywającym nad wodą.
Bezpiecznych wakacji!
Zaproszenie na otwarcie wystawy plenerowej TO NIE TAK!
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej „To nie tak!”, które odbędzie się 30 czerwca 2020 roku w godz. 18.00-20.00 w ogrodzie Strzelnicy na Woli Justowskiej. Wystawa plenerowa jest efektem współpracy Muzeum Fotografii w Krakowie i III Pracowni Interdyscyplinarnej Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, która miała miejsce w roku akademickim 2019/2020 - roku pokazującym, że nic nie jest takie, jak mogłoby się wydawać. To nie tak! - wystawa plenerowa studentów III Pracowni Interdyscyplinarnej Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W wystawie biorą udział Katarzyna Homoncik, Michał Iwański, Fryderyk Kądziela, Milena Kołodziej, Karolina Korecka, Lena Kowacz, Joanna Makowska, Michał Myszkowski, Adam Nehring, Katarzyna Partyka-Smalcerz, Irmina Raczek, Natalia Różycka, Weronika Świętek.
Zespół pedagogiczno-kuratorski Bogusław Bachorczyk (ASP), Monika Kozień (MuFo), Radosław Szlęzak (ASP). Współpraca Marta Miskowiec (MuFo).
Początkowym celem tegorocznej edycji programu "Laboratorium MuFo" przeprowadzanej wspólnie z III Pracownią Interdyscyplinarną Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP miał być eksperyment na żywej tkance Muzeum Fotografii. Studenci mieli przyglądać się krytycznie naszej instytucji, proponowanej przez nas ofercie, temu jak myślimy o fotografii i szerzej o wizualności, a następnie zmaterializować swoje refleksje w formie wystawy plenerowej w przestrzeni ogrodu otaczającego dawną Strzelnicę na Woli Justowskiej.
Strona 183 z 306



